MAX4951AECTP+ OverviewPackaged in 20-WFQFN Exposed Pad, power buffer can be easily transported.Packaged in Tray ready for power buffer.A universal mounting system for easy adaptation.A typical Buffer, ReDriver is this.3V~3.6V voltage is used to power this op amp buffer.A total of 1 channels cooperate to ensure high-quality output.Setting the operating temperature to 0°C~70°C will prevent malfunctions.The operational amplifier buffer is aimed at eSATA and other applications as well.Search with "MAX4951" to get more pin-to-pin solutions.It reaches its peak reflow temperature at NOT SPECIFIED degrees Celsius.Pins on its 20 axis are present.The op amp buffers are of type 75mA.The Surface Mount on the board allows it to be mounted on PCBs or other boards.
MAX4951AECTP+ Features1 channels.
Mainly used in eSATA.
MAX4951AECTP+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4951AECTP+ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | eSATA |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4951 |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 75mA |
| Data Rate (Max) | 3Gbps |
| Delay Time | 240ps |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |