DS90CR482VS/NOPB OverviewSerializer/Deserializer is delivered in a Tray case.Serializer/Deserializer is packaged in 100-TQFP case.Surface Mount is the recommended mounting type.The device varies the range of -10°C~70°C TA operating temperature.The chip has a 3V~3.6V volts supply output.There are LVDS form for the user to enter input.The output type of interface ic is recognized as CMOS, TTL.The device can maintain 48 outputs on it.Based on the DS90CR482 family, you can search for related parts.The interface IC type of the part can be classified as LINE RECEIVER.Serializer/Deserializer has 100 terminations in total.The chip has 100 pins that are available.The supply voltage it can handle is 3.3V.The device can be mounted by Surface Mount.The operating supply voltage for the chip is specified as 3.3V volts.The Automotive, AEC-Q100 series include this electrical component.There are 8 receivers in it.
DS90CR482VS/NOPB FeaturesAvailable in 100-TQFP Package / Case
Operating Temperature at the range of -10°C~70°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
Number of Receivers: 8
DS90CR482VS/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90CR482VS/NOPB serializers and deserializers applications.
General-purpose displays
Calculators and meters
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 5A991.B.1 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 2.3W |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS90CR482 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 48 |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Dissipation | 2.3W |
| Input Type | LVDS |
| Data Rate | 5.38Gbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | TRUE |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Power Consumption | 825W |
| Interface IC Type | LINE RECEIVER |
| Interface Standard | EIA-644; TIA-644 |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Number of Receivers | 8 |
| High Level Input Current-Max | 0.000015A |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |