DS90UB947NTRGCTQ1 OverviewThere is a Tape & Reel (TR) case in which the product is delivered.The product is packaged in a 64-VFQFN Exposed Pad case.A mounting type of Surface Mount is recommended for this product.Serializer/Deserializer is possible to change the operating temperature range of -40°C~105°C TA using the device.There is a 1.045V~1.155V 1.71V~1.89V 3.135V~3.465V volt supply output on the chip.In order for the user to enter input, there is a LVDS form available.Serializer/Deserializer is recognized that the output type of interface ic is FPD-Link III, LVDS.Inputs 8 have to be operated.There is an option for the device to maintain 2 outputs.A part's related parts can be found based on its DS90UB947 family.Interface ICs classified as LINE DRIVER can be found in the part.64 terminations are totaled.Its supply voltage is 1.1V.This electrical component is included in the Automotive, AEC-Q100 series of products.The maximum current that can be supplied by it is 469mA.
DS90UB947NTRGCTQ1 FeaturesAvailable in 64-VFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Interface IC Type : LINE DRIVER
DS90UB947NTRGCTQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90UB947NTRGCTQ1 serializers and deserializers applications.
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
Hand Held Instruments
Bargraph Dlsplays
Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
High and Low Temperature Envlronment s where LCD
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.045V~1.155V 1.71V~1.89V 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS90UB947 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N64 |
| Function | Serializer |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Type | FPD-Link III, LVDS |
| Supply Current-Max | 469mA |
| Input Type | LVDS |
| Data Rate | 3.36Gbps |
| Number of Inputs | 8 |
| Output Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Interface IC Type | LINE DRIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Output Low Current-Max | 0.004A |
| Out Swing-Min | 0.63 V |
| High Level Input Current-Max | 0.00001A |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |