DS90LV110TMTC OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. It has 28 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3V~3.6V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 28 pins on the clock buffer. There is a value of LVDS as the output. During operation, 28 pins are used. As a member of the DS90LV110 family, it falls under that category. Vsup is set to 3.6V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V. When the supply voltage is at 3.3V, the efficiency will be highest. As long as the frequency is set to 400MHz, excellent accuracy can be maintained.
DS90LV110TMTC Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 400MHz frequency
DS90LV110TMTC ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90LV110TMTC Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Power Dissipation | 413mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | DS90LV110 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Load Capacitance | 5pF |
| Nominal Supply Current | 195mA |
| Power Dissipation | 413mW |
| Propagation Delay | 3.6 ns |
| Turn On Delay Time | 3.6 ns |
| Max Output Voltage | 450mV |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 800 Mbps |
| Input | LVDS, LVPECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Power Consumption | 417W |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Input Current | 10μA |
| Number of Drivers | 10 |
| Number of Receivers | 1 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |