PI6C48543LE OverviewThere is a case option of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. 20 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3.135V~3.465V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. As a result, the output is LVDS. It is operated using the 20 pins. The gadget belongs to the 6C family of clock buffers. There is a default setting of output 4. In order to achieve maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 800MHz.
PI6C48543LE Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 800MHz frequency
PI6C48543LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C48543LE Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 800MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | LVDS |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Propagation Delay | 2.2 ns |
| Family | 6C |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Duty Cycle | 52 % |
| Length | 6.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |