DS90UB936TRGZRQ1 OverviewAs a standard, it comes in a Tape & Reel (TR) case.There is a 48-VFQFN Exposed Pad case containing the product.As far as mounting is concerned, type Surface Mount is the most recommended.-40°C~105°C TA operating temperature of the device is variable over a wide range.The supply output of the chip is 1.045V~1.155V 1.71V~1.89V volts.During the process of entering input, the user is provided with a FPD-Link III form.There is a type of output recognized as CSI-2, MIPI by interface ics.As far as 2 inputs are concerned, there are two.Serializer/Deserializer is capable of maintaining 12 outputs.You can search for related parts based on the DS90UB936 family.Serializer/Deserializer can be classified as a LINE RECEIVER interface IC.There are a total of 48 terminations.1.8V is its maximum supply voltage.This electrical component is included in the Automotive, AEC-Q100 series.
DS90UB936TRGZRQ1 FeaturesAvailable in 48-VFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
DS90UB936TRGZRQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90UB936TRGZRQ1 serializers and deserializers applications.
Calculators and meters
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.045V~1.155V 1.71V~1.89V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS90UB936 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N48 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 12 |
| Output Type | CSI-2, MIPI |
| Input Type | FPD-Link III |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Number of Inputs | 2 |
| Differential Output | NO |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE RECEIVER |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Interface Standard | ISO 10605 |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |