SN65HVS885PWPR OverviewA Tape & Reel (TR) case is used for the delivery of this product.A 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used to package this product.As a general rule, the mounting type Surface Mount should be used.As a result of the device, the range of operating temperatures for -40°C~125°C TA can be varied.A supply output of 4.5V~5.5V volts can be found on the chip.The user will be able to enter input into the form by using the Parallel form.Interface ics are recognized to have the output type Serial as the output type.Serializer/Deserializer is necessary to operate the 8 inputs.You are able to search for related parts based on the 65HVS885 family.There are a total of 28 terminations on it.There are 28 pins on the chip that are available for use.Serializer/Deserializer can handle the voltage 5V as a power supply.Serializer/Deserializer is possible to mount the device using Surface Mount.Listed as 34V volts, the operating supply voltage is for the chip.1 elements are contained in it.
SN65HVS885PWPR FeaturesAvailable in 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~125°C TA
SN65HVS885PWPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65HVS885PWPR serializers and deserializers applications.
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
Hand Held Instruments
Bargraph Dlsplays
Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
High and Low Temperature Envlronment s where LCD
Dlsplay Integrtty ls Compromissd
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 118.501007mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 65HVS885 |
| Function | Serializer |
| Output Type | Serial |
| Operating Supply Voltage | 34V |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Power Dissipation | 1.1W |
| Input Type | Parallel |
| Data Rate | 1Mbps |
| Number of Inputs | 8 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |