DS90UR904QSQE/NOPB OverviewSerializer/Deserializer comes in a Tape & Reel (TR) case.Packaging is 48-WFQFN Exposed Pad case.Type Surface Mount mounts best.Variable temperature ranges vary based on -40°C~105°C TA's operating range.There is a 1.71V~1.89V 3V~3.6V volts supply output.Input can be entered using a FPD-Link II, LVDS form.Interface ics recognize LVCMOS as their output type.1 inputs are required.In addition to maintaining 21 outputs, the device can also generate DC outputs.You are able to search for related parts based on the DS90UR904 family.There is a LINE TRANSCEIVER interface IC type for the part.There are a total of 48 terminations on it.There are 48 pins on the chip that are available for use.Serializer/Deserializer can handle the voltage 1.8V as a power supply.As part of the Automotive, AEC-Q100 series, there is an electrical component that is included.There is a maximum supply current of 96mA in this device.
DS90UR904QSQE/NOPB FeaturesAvailable in 48-WFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Interface IC Type : LINE TRANSCEIVER
DS90UR904QSQE/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90UR904QSQE/NOPB serializers and deserializers applications.
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
Hand Held Instruments
Bargraph Dlsplays
Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
High and Low Temperature Envlronment s where LCD
Dlsplay Integrtty ls Compromissd
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.89V 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS90UR904 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 21 |
| Output Type | LVCMOS |
| Supply Current-Max | 96mA |
| Input Type | FPD-Link II, LVDS |
| Data Rate | 903Mbps |
| Number of Inputs | 1 |
| Output Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | I2C |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |