SN65LV1224ADBR OverviewAs a standard, it comes in a Tape & Reel (TR) case.There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case containing the product.As far as mounting is concerned, type Surface Mount is the most recommended.-40°C~85°C TA operating temperature of the device is variable over a wide range.The supply output of the chip is 3V~3.6V volts.During the process of entering input, the user is provided with a LVDS form.There is a type of output recognized as LVTTL by interface ics.Serializer/Deserializer is capable of maintaining 10 outputs.You can search for related parts based on the 65LV1224 family.Serializer/Deserializer can be classified as a LINE RECEIVER interface IC.There are a total of 28 terminations.28 pins are available on the chip.3.3V is its maximum supply voltage.By using Surface Mount, the device can be mounted.3.3V volts is the chip's operating supply voltage.95mA is the maximum supply current.In it are 1 receivers.
SN65LV1224ADBR FeaturesAvailable in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
Number of Receivers: 1
SN65LV1224ADBR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LV1224ADBR serializers and deserializers applications.
Calculators and meters
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 208.397344mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 1.27W |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 65LV1224 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 10 |
| Output Type | LVTTL |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Dissipation | 1.27W |
| Supply Current-Max | 95mA |
| Input Type | LVDS |
| Data Rate | 660Mbps |
| Differential Output | YES |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Interface IC Type | LINE RECEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Number of Receivers | 1 |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Inputs | 1 |