DS92LV16TVHG OverviewSerializer/Deserializer is delivered in a Tray case.Serializer/Deserializer is packaged in 80-LQFP case.Surface Mount is the recommended mounting type.The device varies the range of -40°C~85°C TA operating temperature.The chip has a 3.15V~3.45V volts supply output.There are BLVDS, LVDS, LVTTL form for the user to enter input.The output type of interface ic is recognized as BLVDS, LVDS, LVTTL.There are 16/1 inputs to operate.The device can maintain 1/16 outputs on it.Based on the DS92LV16 family, you can search for related parts.Serializer/Deserializer has 80 terminations in total.The chip has 80 pins that are available.The supply voltage it can handle is 3.3V.The device can be mounted by Surface Mount.The operating supply voltage for the chip is specified as 3.3V volts.Serializer/Deserializer has a maximum supply current of 320mA.There are 16 receivers in it.Interface is embedded wInterfaceh 1 drivers on the part.
DS92LV16TVHG FeaturesAvailable in 80-LQFP Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Number of Receivers: 16
With 1 Drivers
DS92LV16TVHG ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS92LV16TVHG serializers and deserializers applications.
General-purpose displays
Calculators and meters
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DS92LV16 |
| Function | Serializer/Deserializer |
| Number of Outputs | 1/16 |
| Output Type | BLVDS, LVDS, LVTTL |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | LVDS |
| Supply Current-Max | 320mA |
| Input Type | BLVDS, LVDS, LVTTL |
| Data Rate | 2.56Gbps |
| Number of Inputs | 16/1 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Power Consumption | 743W |
| Number of Drivers | 1 |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Number of Receivers | 16 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |