MAX9277GTM/V+GG7 Overview32-LQFP cases contain it.The recommended mounting type is Surface Mount.0°C ~ 70°C (TA) operating temperature varies with the device.An output of 1.7V ~ 1.9V volts is provided by the chip.Input can be entered using a LVDS form.CML is recognized as the output type of interface ics.30 inputs need to be operated.Serializer/Deserializer is capable of maintaining 1 outputs.This electrical component is included in the S08 series.
MAX9277GTM/V+GG7 FeaturesAvailable in 32-LQFP Package / Case
Operating Temperature at the range of 0°C ~ 70°C (TA)
MAX9277GTM/V+GG7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9277GTM/V+GG7 serializers and deserializers applications.
Calculators and meters
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | MC9S08 |
| Mfr | Freescale Semiconductor |
| Data Converters | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | S08 |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.9V |
| Function | Serializer |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | CML |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 25 |
| Speed | 8MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Core Processor | S08 |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Connectivity | SCI |
| Input Type | LVDS |
| Data Rate | 3.12Gbps |
| Number of Inputs | 30 |
| EEPROM Size | - |