DS92LV222ATMX/NOPB OverviewTo make transportation easier, the power buffer is packaged in a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Packaged in Tape & Reel (TR) and ready for power buffer.An easy-to-adapt universal mount.A Buffer, Multiplexer is a typical type.For its operation, this op amp buffer uses a voltage of 3V~3.6V.It is important for 1 x 2:2 channels to work together to ensure quality output.This facilitates LVDS input.If you want to avoid malfunction, set the operating temperature to -40°C~85°C.Application-specific operational amplifier buffers such as this one are targeted at LVDS and other markets.For more pin-to-pin solutions, try "DS92LV222".As a result, it outputs in LVDS.The 16 pins are on it.There are 25mA op amp buffers in it.A Surface Mount hole is available for mounting it on a PCB or another board.In order for this power buffer to operate, a voltage of 45mA must be applied.It is necessary to supply voltage 3.3V for normal operation.2 elements are used to interface with this repeater signal.A 2 receiver is implemented in this repeater signal.It does not work well at temperatures below -40°C.Higher temperatures than 85°C are not recommended.The video signal spliter contains 2 drivers.
DS92LV222ATMX/NOPB Features1 x 2:2 channels.
Mainly used in LVDS.
DS92LV222ATMX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS92LV222ATMX/NOPB Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | LVDS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | DS92LV222 |
| Output | LVDS |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Channels | 1 x 2:2 |
| Operating Supply Current | 45mA |
| Power Dissipation | 970mW |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Current - Supply | 25mA |
| Input | LVDS |
| Number of Drivers | 2 |
| Data Rate (Max) | 100Mbps |
| Number of Receivers | 2 |
| Delay Time | 8.0ns |
| Capacitance - Input | 5pF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |