ISL33001IBZ OverviewPackaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), power buffer can be easily transported.Packaged in Tube ready for power buffer.A universal mounting system for easy adaptation.A typical Buffer, Accelerator is this.2.3V~5.5V voltage is used to power this op amp buffer.A total of 2 channels cooperate to ensure high-quality output.As a result, 2-Wire Bus input is facilitated.Setting the operating temperature to -40°C~85°C will prevent malfunctions.The operational amplifier buffer is aimed at I2C - Hotswap and other applications as well.Search with "ISL33001" to get more pin-to-pin solutions.It reaches its peak reflow temperature at NOT SPECIFIED degrees Celsius.Pinouts of a power buffer start from the 8 pins.In 2-Wire Bus, it produces output.The op amp buffers are of type 4mA.
ISL33001IBZ Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
ISL33001IBZ ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL33001IBZ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL33001 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 4mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Capacitance - Input | 10pF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |