DSP56303AG100B1 OverviewIt is a type of electronic component available in package 144-LQFP.Packaging method Tray is provided.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of -40°C~100°C TJ will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The DSP563xx series incorporates this digital signal processor.By using its base part number of DSP56303, many related parts can be identified.
DSP56303AG100B1 FeaturesSupplied in the 144-LQFP package
DSP56303AG100B1 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
DSP56303AG100B1 DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | DSP563xx |
| Published | 2001 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Base Part Number | DSP56303 |
| Interface | Host Interface, SSI, SCI |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (576B) |
| On Chip Data RAM | 24kB |
| Clock Rate | 100MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |