MSC7116VM1000 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 400-LFBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~105°C TJ ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the StarCore series.There are 400 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.2V.Based on its base part number of MSC7116, many ralated parts can be found.It operates with a clock frequency of 266MHz.
MSC7116VM1000 FeaturesSupplied in the 400-LFBGA package
MSC7116VM1000 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MSC7116VM1000 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 400-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 400 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MSC7116 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B400 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | Host Interface, I2C, UART |
| Clock Frequency | 266MHz |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (8kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 400kB |
| Clock Rate | 266MHz |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |