EL5624IRE-T13 OverviewA Tape & Reel (TR) is used to package class d amplifier.Consequently, class d amp is available in package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad.This amplifier lends itself well to TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver because of its high performance.A Surface Mount mounting method is used to connect audio power amplifier to the PCB.The 6 circuits provide audio ic's enhanced flexibility.In order to find audio amp, use its base part number EL5624.20 terminations are present in digital amplifier.Its -3db bandwidth is 12MHz.Digital sound amp is supplied with a current of 6.8mA.Using 15V supply voltage results in high efficiency.In general, it is recommended that the operating temperature not exceed 85°C.Work should be done at a temperature of at least -40°C.
EL5624IRE-T13 FeaturesEL5624IRE-T13 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
EL5624IRE-T13 Video Amps and Modules applications.
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 6 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | EL5624 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 6 |
| Current - Supply | 6.8mA |
| Slew Rate | 15V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~16.5V ±2.25V~8.25V |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.05μA |
| Supply Voltage Limit-Max | 18V |
| Current - Output / Channel | 140mA |
| -3db Bandwidth | 12MHz |
| Input Offset Voltage-Max | 14000μV |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |