MAX4024ESD OverviewFor the sake of reducing space, class d amp is accessible in the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Because of audio amplifiers high performance, audio amplifier is an excellent choice for 2:1 Multiplexer-Amplifier.audio power amplifier is mounted on the PCB based on the method of Surface Mount.Audio ic's enhanced flexibility is achieved with the usage of 3 circuits.Its -3db bandwidth is 200 MHz.Digital sound amp is supplied with 25 mA current.Audio amplifier operates on a supply current of 25 mA.The operating temperature should be less than 85 °C.It is recommended that the operating temperature be at least -40 °C.There are currently 3 channels available.Surface Mount is used as its mounting method.The supply voltage of 5 V is provided while using audio amplifier ic.Its supply type remains Dual, Single.It belongs to the * series of FPGA.
MAX4024ESD Features3 channels
MAX4024ESD ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4024ESD Video Amps and Modules applications.
Professional Audio Equipment
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Package | Bag |
| Mfr | Bivar Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| RoHS | Compliant |
| Base Product Number | MAX4024 |
| Series | * |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | 2:1 Multiplexer-Amplifier |
| Max Power Dissipation | 667 mW |
| Output Type | - |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Max Supply Voltage | 11 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Current | 25 mA |
| Current - Supply | 25 mA |
| Slew Rate | 360 V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V ~ 11V, ±2.25V ~ 5.5V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| -3db Bandwidth | 200 MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Radiation Hardening | No |