EL8108IL-T7 OverviewThis package is packaged as a Tape & Reel (TR).16-VQFN Exposed Pad package reduces space by providing access to class d amp.As a result of audio amplifiers high performance, audio amplifier is a great choice for Current Feedback.According to Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.With the use of 2 circuits, audio ic is able to achieve enhanced flexibility.Audio amp can be located using its base part number EL8108.Its -3db bandwidth is 200MHz.Current is supplied at 14.3mA.IC type VIDEO AMPLIFIER is used for the consumer amplifier.
EL8108IL-T7 FeaturesEL8108IL-T7 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
EL8108IL-T7 Video Amps and Modules applications.
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Current Feedback |
| Base Part Number | EL8108 |
| Number of Circuits | 2 |
| Current - Supply | 14.3mA |
| Slew Rate | 800V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~12V ±2.5V~6V |
| Current - Output / Channel | 450mA |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |