EL4543IU-T13 OverviewTape & Reel (TR) is the package format.As a space saver, class d amp is accessible from the 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package.It is an excellent choice for Driver because audio amplifier is highly efficient.Mounting the board based on Surface Mount is the preferred method.With 3 circuits, audio ic has enhanced flexibility.Audio amp to it have the same base part number EL4543.Its -3db bandwidth is 350MHz.With 14.5mA current, digital sound amp is powered.
EL4543IU-T13 FeaturesEL4543IU-T13 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
EL4543IU-T13 Video Amps and Modules applications.
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Driver |
| Base Part Number | EL4543 |
| Output Type | Differential |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 14.5mA |
| Slew Rate | 1000V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~12V ±2.5V~6V |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |