EP1C6F256C6N OverviewFpga chips is supplied in the 256-BGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 185 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 5980 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. It is a type of FPGA belonging to the Cyclone® seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 185 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 256 terminations. The RAM bits that this device offer is 92160. Its base part number EP1C6 can be used to find related parts. This FPGA is built as an array of 598 LABs/CLBs. Fpga electronics operates from a 1.51.5/3.3V power supply. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 405MHz .
EP1C6F256C6N Features185 I/Os
Up to 92160 RAM bits
EP1C6F256C6N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP1C6F256C6N FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP1C6 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B256 |
| Number of Outputs | 185 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.51.5/3.3V |
| Number of I/O | 185 |
| Clock Frequency | 405MHz |
| Number of Inputs | 185 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 5980 |
| Total RAM Bits | 92160 |
| Number of LABs/CLBs | 598 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2.2mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |