XC2V3000-5FF1152I OverviewA 1152-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 720 I/Os help it transfer data more efficiently. Power is provided by a 1.5V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.425V~1.575V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex®-II series are a type of FPGA that belong to the Virtex®-II series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 720 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Having a RAM bit size of 1769472 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XC2V3000. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 1152 pins and is designed to connect to a computer. 3584 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 3000000 gates make up the basic block of its construction. The registers used in the transfer of and storage of data are 28672 in number.
XC2V3000-5FF1152I Features720 I/Os
Up to 1769472 RAM bits
1152 LABs/CLBs
28672 registers
XC2V3000-5FF1152I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2V3000-5FF1152I FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1152-BBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 1152 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Virtex®-II |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2V3000 |
| Number of Outputs | 720 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Number of I/O | 720 |
| RAM Size | 216kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Total RAM Bits | 1769472 |
| Number of Gates | 3000000 |
| Number of LABs/CLBs | 3584 |
| Speed Grade | 5 |
| Number of Registers | 28672 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.39 ns |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |