EP1S40F780C7N OverviewA 780-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 615 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 41250 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Stratix® series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 822 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 780 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 3423744. Related parts can be found by using its base part number EP1S40. Fpga electronics contains 4125 LABs/CLBs in an array. Powered by a 1.51.5/3.3V power supply, it can be operated by almost anyone. In its architecture, there are 4697 CLB modules.
EP1S40F780C7N Features615 I/Os
Up to 3423744 RAM bits
EP1S40F780C7N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP1S40F780C7N FPGAs applications.
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 780-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP1S40 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Number of Outputs | 822 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.51.5/3.3V |
| Number of I/O | 615 |
| Number of Inputs | 822 |
| Organization | 4697 CLBS |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 41250 |
| Total RAM Bits | 3423744 |
| Number of LABs/CLBs | 4125 |
| Number of CLBs | 4697 |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |