XC7S25-1CSGA324C OverviewAs part of the 324-LFBGA, CSPBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 150 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 23360 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.95V~1.05V . It is a type of FPGA that belongs to the Spartan®-7 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 324 terminations. This device has 1658880 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si202.5kBe of 202.5kB in order to ensure that the program will run normally. The FPGA consists of 1825 LABs/CLBs.
XC7S25-1CSGA324C Features150 I/Os
Up to 1658880 RAM bits
XC7S25-1CSGA324C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC7S25-1CSGA324C FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-LFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-7 |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 324 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.95V~1.05V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B324 |
| Number of I/O | 150 |
| RAM Size | 202.5kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 23360 |
| Total RAM Bits | 1658880 |
| Number of LABs/CLBs | 1825 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.27 ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |