EP1SGX25DF672C7 OverviewAs part of the 672-BBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 455 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 25660 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.5V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.425V~1.575V . It is a type of FPGA that belongs to the Stratix® GX series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 462 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 672 terminations. This device has 1944576 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number EP1SGX25 can be used to find parts that are related to it. The FPGA consists of 2566 LABs/CLBs. An external power supply of 1.51.5/3.3V is required to power the device. Its architecture is based on 2852 CLBs.
EP1SGX25DF672C7 Features455 I/Os
Up to 1944576 RAM bits
EP1SGX25DF672C7 ApplicationsThere are a lot of Intel
EP1SGX25DF672C7 FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 672-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® GX |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 672 |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | EP1SGX25 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B672 |
| Number of Outputs | 462 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.51.5/3.3V |
| Number of I/O | 455 |
| Number of Inputs | 462 |
| Organization | 2852 CLBS |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 25660 |
| Total RAM Bits | 1944576 |
| Number of LABs/CLBs | 2566 |
| Number of CLBs | 2852 |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |