XC4013XL-3BG256C OverviewA 256-BBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 192 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 1368 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 3.3V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 3V~3.6V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the XC4000E/X series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 192 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 256 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 18432. Related parts can be found by using its base part number XC4013XL. The FPGA module's RAM si2.3kBe reaches 2.3kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 256 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 576 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 3.3V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 13000 gates that are included in it. In addition to this, it has 256 pins. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 166MHz, to create the signal. As a result, there are 1536 registers which are used to store and transfer data. In its architecture, there are 576 CLB modules. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 576 logic cells. In order to implement this design, 10000 equivalent gates are used in the FPGA.
XC4013XL-3BG256C Features192 I/Os
Up to 18432 RAM bits
256 LABs/CLBs
1536 registers
XC4013XL-3BG256C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC4013XL-3BG256C FPGAs applications.
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | XC4000E/X |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4013XL |
| Pin Count | 256 |
| Number of Outputs | 192 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of I/O | 192 |
| RAM Size | 2.3kB |
| Clock Frequency | 166MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1368 |
| Total RAM Bits | 18432 |
| Number of Gates | 13000 |
| Number of LABs/CLBs | 576 |
| Speed Grade | 3 |
| Number of Registers | 1536 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.6 ns |
| Number of CLBs | 576 |
| Number of Logic Cells | 576 |
| Number of Equivalent Gates | 10000 |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.55mm |
| Width | 27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |