EP20K200EFC484-2 OverviewA 484-BBGA package contains it, and it is available for download. There are LOADABLE PLD transistors in this type of FPGA. Its 376 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 8320 logic elements or cells. Power is provided by a 1.8V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.71V~1.89V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the APEX-20KE® series are a type of FPGA that belong to the APEX-20KE® series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 368 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 106496 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number EP20K200. 832 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 1.81.8/3.3V battery. 526000 gates make up the basic block of its construction. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 160MHz to operate. It has 4 dedicated inputs in which the status of the signals on the input is detected.
EP20K200EFC484-2 Features376 I/Os
Up to 106496 RAM bits
EP20K200EFC484-2 ApplicationsThere are a lot of Intel
EP20K200EFC484-2 FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | APEX-20KE® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.89V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | EP20K200 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B484 |
| Number of Outputs | 368 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.81.8/3.3V |
| Number of I/O | 376 |
| Clock Frequency | 160MHz |
| Propagation Delay | 1.97 ns |
| Number of Inputs | 368 |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 8320 |
| Total RAM Bits | 106496 |
| Number of Gates | 526000 |
| Number of LABs/CLBs | 832 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.1mm |
| Width | 23mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |