XCV600E-8FG676C OverviewFpga chips is supplied in the 676-BBGA, FCBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 444 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 15552 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.8V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.71V~1.89V. It is a type of FPGA belonging to the Virtex®-E seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 444 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 676 terminations. The RAM bits that this device offer is 294912. Its base part number XCV600E can be used to find related parts. The RAM si36kBe of this FPGA module reaches 36kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 676 pins. This FPGA is built as an array of 3456 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.8V, designers can fully make use of its flexibility. Its basic building block contains 985882 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 676 pin count. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 416MHz .
XCV600E-8FG676C Features444 I/Os
Up to 294912 RAM bits
676 LABs/CLBs
XCV600E-8FG676C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XCV600E-8FG676C FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 676-BBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 676 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Virtex®-E |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 676 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.89V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XCV600E |
| Pin Count | 676 |
| Number of Outputs | 444 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Number of I/O | 444 |
| RAM Size | 36kB |
| Clock Frequency | 416MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 15552 |
| Total RAM Bits | 294912 |
| Number of Gates | 985882 |
| Number of LABs/CLBs | 3456 |
| Speed Grade | 8 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.4 ns |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.6mm |
| Width | 27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |