EP2C8Q208C7N OverviewAs part of the 208-BFQFP package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 138 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 8256 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.15V~1.25V . It is a type of FPGA that belongs to the Cyclone® II series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 130 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 208 terminations. This device has 165888 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number EP2C8 can be used to find parts that are related to it. The FPGA consists of 516 LABs/CLBs. An external power supply of 1.21.5/3.33.3V is required to power the device. Typically, it uses a crystal oscillating at 450MHz in order to operate. Its architecture is based on 516 CLBs. In addition to this, it is also characteriALSO REQUIRES 3.3 SUPPLYed by a feature called ALSO REQUIRES 3.3 SUPPLY.
EP2C8Q208C7N Features138 I/Os
Up to 165888 RAM bits
EP2C8Q208C7N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP2C8Q208C7N FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® II |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN (472) OVER COPPER |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3 SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP2C8 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G208 |
| Number of Outputs | 130 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 138 |
| Clock Frequency | 450MHz |
| Number of Inputs | 138 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 8256 |
| Total RAM Bits | 165888 |
| Number of LABs/CLBs | 516 |
| Number of CLBs | 516 |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |