EP2S130F1020C5N OverviewThe package that contains this software is called 1020-BBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 742 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 132540 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.15V~1.25V battery. There are many types of FPGAs in the Stratix® II series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 734 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 6747840. If you are looking for related parts, you can use the base part number EP2S130 as a starting point. 6627 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.21.5/3.33.3V power supply. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 640MHz to generate the signal. An architecture consists of 53016 CLBs.
EP2S130F1020C5N Features742 I/Os
Up to 6747840 RAM bits
EP2S130F1020C5N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP2S130F1020C5N FPGAs applications.
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1020-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® II |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | EP2S130 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1020 |
| Number of Outputs | 734 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 742 |
| Clock Frequency | 640MHz |
| Number of Inputs | 742 |
| Organization | 53016 CLBS |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 132540 |
| Total RAM Bits | 6747840 |
| Number of LABs/CLBs | 6627 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 5.962 ns |
| Number of CLBs | 53016 |
| Length | 33mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 33mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |