XC2VP20-5FF896C OverviewThere are two packages that contain fpga chips: 896-BBGA, FCBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 556 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 20880 logic elements/cells. The supply voltage is 1.5V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.425V~1.575V , at which it runs. The Virtex®-II Pro series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Virtex®-II Pro family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. This device is equipped with 556 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Bulk in order to conserve space. In total, it has 896 terminations on each end. A device like this one offers 1622016 RAM bits, which is a considerable amount of memory. This FPGA module has a RAM si198kBe of 198kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. A total of 2320 LABs/CLBs make up this FPGA array. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This device has a pin count of 896 in fpga semiconductor. The data is stored and transferred using 18560 registers that are used for this purpose.
XC2VP20-5FF896C Features556 I/Os
Up to 1622016 RAM bits
18560 registers
XC2VP20-5FF896C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2VP20-5FF896C FPGAs applications.
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 896-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Bulk |
| Series | Virtex®-II Pro |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 896 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 896 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B896 |
| Number of Outputs | 556 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Number of I/O | 556 |
| RAM Size | 198kB |
| Number of Inputs | 556 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 20880 |
| Total RAM Bits | 1622016 |
| Number of LABs/CLBs | 2320 |
| Speed Grade | 5 |
| Number of Registers | 18560 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.36 ns |
| Length | 31mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 31mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |