EP2S90F1020C4 OverviewThere is a 1020-BBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 758 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 90960 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.15V~1.25V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Stratix® II series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. The device has 750 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. There are 4520488 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number EP2S90. 4548 LABs and CLBs are built into this FPGA. Power is provided by a 1.21.5/3.33.3V battery that is included with the device. Usually, fpga semiconductor uses a 717MHz crystal. There are 36384 CLBs that make up the architecture of the system.
EP2S90F1020C4 Features758 I/Os
Up to 4520488 RAM bits
EP2S90F1020C4 ApplicationsThere are a lot of Intel
EP2S90F1020C4 FPGAs applications.
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1020-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® II |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | EP2S90 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1020 |
| Number of Outputs | 750 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 758 |
| Clock Frequency | 717MHz |
| Number of Inputs | 758 |
| Organization | 36384 CLBS |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 90960 |
| Total RAM Bits | 4520488 |
| Number of LABs/CLBs | 4548 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 5.117 ns |
| Number of CLBs | 36384 |
| Length | 33mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 33mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |