XC3S1600E-4FG400C OverviewAs part of the 400-BGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 304 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 33192 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . It is a type of FPGA that belongs to the Spartan®-3E series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 232 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Bulk. There are a total of 400 terminations. This device has 663552 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si81kBe of 81kB in order to ensure that the program will run normally. The FPGA consists of 3688 LABs/CLBs. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. An external power supply of 1.21.2/3.32.5V is required to power the device. The basic building block of this system consists of 1600000 gates. There are a total of 400 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 572MHz in order to operate. To store and transfer data, there are 29504 registers that are used.
XC3S1600E-4FG400C Features304 I/Os
Up to 663552 RAM bits
29504 registers
XC3S1600E-4FG400C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC3S1600E-4FG400C FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 400-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Bulk |
| Series | Spartan®-3E |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 400 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 400 |
| Number of Outputs | 232 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.21.2/3.32.5V |
| Number of I/O | 304 |
| RAM Size | 81kB |
| Clock Frequency | 572MHz |
| Number of Inputs | 304 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 33192 |
| Total RAM Bits | 663552 |
| Number of Gates | 1600000 |
| Number of LABs/CLBs | 3688 |
| Speed Grade | 4 |
| Number of Registers | 29504 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.76 ns |
| Length | 21mm |
| Width | 21mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |