EP3C10F256C6N OverviewA 256-LBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 182 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 10320 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.15V~1.25V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Cyclone® III series are a type of FPGA that belong to the Cyclone® III series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 182 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 256 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 423936 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number EP3C10. 645 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 472.5MHz to operate.
EP3C10F256C6N Features182 I/Os
Up to 423936 RAM bits
EP3C10F256C6N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP3C10F256C6N FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® III |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP3C10 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B256 |
| Number of Outputs | 182 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of I/O | 182 |
| Clock Frequency | 472.5MHz |
| Number of Inputs | 182 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 10320 |
| Total RAM Bits | 423936 |
| Number of LABs/CLBs | 645 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.55mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |