XC2VP20-6FGG676C OverviewFpga chips is supplied in the 676-BGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 404 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 20880 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. It is a type of FPGA belonging to the Virtex®-II Pro seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 404 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 676 terminations. The RAM bits that this device offer is 1622016. Its base part number XC2VP20 can be used to find related parts. The RAM si198kBe of this FPGA module reaches 198kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 676 pins. This FPGA is built as an array of 2320 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 1.51.5/3.32/2.52.5V power supply. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 676 pin count. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 1200MHz . There are 18560 registers used to store and transfer data.
XC2VP20-6FGG676C Features404 I/Os
Up to 1622016 RAM bits
676 LABs/CLBs
18560 registers
XC2VP20-6FGG676C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2VP20-6FGG676C FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 676-BGA |
| Number of Pins | 676 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Virtex®-II Pro |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 676 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2VP20 |
| Pin Count | 676 |
| Number of Outputs | 404 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Power Supplies | 1.51.5/3.32/2.52.5V |
| Number of I/O | 404 |
| RAM Size | 198kB |
| Clock Frequency | 1200MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 20880 |
| Total RAM Bits | 1622016 |
| Number of LABs/CLBs | 2320 |
| Speed Grade | 6 |
| Number of Registers | 18560 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.32 ns |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.44mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |