EP3SE80F780I4N OverviewThis package is included in the 780-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 0.9V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.86V~1.15V . An FPGA belonging to the Stratix® III E series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 488 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 780. This device is equipped with 6843392 RAM bits in terms of its RAM si6843392e. Parts related to this part can be found using its base part number EP3SE80. An array of 3200 LABs/CLBs is built into the FPGA. It is powered by a 1.2/3.3V battery, which can be purchased separately. A crystal oscillating at 717MHz is one of the most common components of this device. As well as being characterized by a feature called IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY, it has another feature called A.
EP3SE80F780I4N Features488 I/Os
Up to 6843392 RAM bits
EP3SE80F780I4N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP3SE80F780I4N FPGAs applications.
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 780-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® III E |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.86V~1.15V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 0.9V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP3SE80 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Number of Outputs | 488 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.2/3.3V |
| Number of I/O | 488 |
| Clock Frequency | 717MHz |
| Number of Inputs | 488 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 80000 |
| Total RAM Bits | 6843392 |
| Number of LABs/CLBs | 3200 |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |