ICE40LP4K-CM81 OverviewA 81-VFBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 63 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the iCE40™ LP series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 63 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 81 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 81920. Related parts can be found by using its base part number ICE40. The FPGA module's RAM si10kBe reaches 10kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 81 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 440 LABs/CLBs in an array. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. There is a memory of 10kB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. In its architecture, there are 440 CLB modules. This device operates at a frequency of 256MHz in order to provide high efficiency. The main building blocks of a CPLD can be found in this device, namely 3520 macro cells.
ICE40LP4K-CM81 Features63 I/Os
Up to 81920 RAM bits
81 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 256MHz
ICE40LP4K-CM81 ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
ICE40LP4K-CM81 FPGAs applications.
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 81-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 81 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | iCE40™ LP |
| Published | 2000 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 81 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Frequency | 256MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ICE40 |
| Number of Outputs | 63 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Memory Size | 10kB |
| Number of I/O | 63 |
| RAM Size | 10kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Density | 80 kb |
| Total RAM Bits | 81920 |
| Number of LABs/CLBs | 440 |
| Number of Macro Cells | 3520 |
| Number of CLBs | 440 |
| Height | 900μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |