EP4CE22F17C8N OverviewIn the 256-LBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 153 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 22320 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.15V~1.25V-volt supply voltage required for the device to operate. The Cyclone® IV E Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. A total of 153 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 256 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 608256 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number EP4CE22, which is its base part number. A total of 1395 LABs/CLBs are included in this FPGA. There is a 1.21.2/3.32.5V power supply that is required to operate it. It usually uses a 472.5MHz crystal.
EP4CE22F17C8N Features153 I/Os
Up to 608256 RAM bits
EP4CE22F17C8N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP4CE22F17C8N FPGAs applications.
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® IV E |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP4CE22 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B256 |
| Number of Outputs | 153 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.2/3.32.5V |
| Number of I/O | 153 |
| Clock Frequency | 472.5MHz |
| Number of Inputs | 153 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 22320 |
| Total RAM Bits | 608256 |
| Number of LABs/CLBs | 1395 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.55mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |