XC3S500E-5FGG320C OverviewIn the 320-BGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 232 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 10476 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The Spartan®-3E Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. A total of 176 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 320 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 368640 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number XC3S500E, which is its base part number. It is crucial that the RAM si45kBe of this FPGA module reaches 45kB so that the program can run normally. In order to make it work, 320 pins have been designed. A total of 1164 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. There are 500000 gates in its basic building block. With a total of 320 pins, it is equipped with a high level of security. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 9312 different registers.
XC3S500E-5FGG320C Features232 I/Os
Up to 368640 RAM bits
320 LABs/CLBs
9312 registers
XC3S500E-5FGG320C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC3S500E-5FGG320C FPGAs applications.
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 320-BGA |
| Number of Pins | 320 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-3E |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 320 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC3S500E |
| Pin Count | 320 |
| Number of Outputs | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Number of I/O | 232 |
| RAM Size | 45kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 10476 |
| Total RAM Bits | 368640 |
| Number of Gates | 500000 |
| Number of LABs/CLBs | 1164 |
| Speed Grade | 5 |
| Number of Registers | 9312 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.66 ns |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 19mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |