EP4CGX50CF23C6N OverviewIn the package 484-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 290 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 49888 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.16V~1.24V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Cyclone® IV GX series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 290 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 484. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 2562048 bfpga electronics s of RAM. EP4CGX50 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA is built as an array of 3118 latches or CLBs. This is a battery operated device that operates on 1.21.2/3.32.5V. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 472.5MHz.
EP4CGX50CF23C6N Features290 I/Os
Up to 2562048 RAM bits
EP4CGX50CF23C6N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP4CGX50CF23C6N FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® IV GX |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.16V~1.24V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP4CGX50 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B484 |
| Number of Outputs | 290 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.2/3.32.5V |
| Number of I/O | 290 |
| Clock Frequency | 472.5MHz |
| Number of Inputs | 290 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 49888 |
| Total RAM Bits | 2562048 |
| Number of LABs/CLBs | 3118 |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.4mm |
| Width | 23mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |