LCMXO2-7000HC-4BG332C OverviewA 332-FBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 278 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 6864 logic elements or cells. Power is provided by a 2.5V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 2.375V~3.465V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the MachXO2 series are a type of FPGA that belong to the MachXO2 series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 279 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 332 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 245760 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number LCMXO2-7000. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 332 pins and is designed to connect to a computer. 858 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 2.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Power is supplied to the device by a 2.5/3.3V battery. In this FPGA module, there is a memory of 68.8kB available for storing applications and data. A frequency of 269MHz provides high efficiency. During operation, it uses 189μA of supply current. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device. This memory is designed to store data efficiently and prevent resource conflicts.
LCMXO2-7000HC-4BG332C Features278 I/Os
Up to 245760 RAM bits
332 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 269MHz
LCMXO2-7000HC-4BG332C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO2-7000HC-4BG332C FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 332-FBGA |
| Number of Pins | 332 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO2 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 332 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 269MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LCMXO2-7000 |
| Number of Outputs | 279 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Memory Size | 68.8kB |
| Operating Supply Current | 189μA |
| Number of I/O | 278 |
| RAM Size | 30kB |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 7.24 ns |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 6864 |
| Total RAM Bits | 245760 |
| Number of LABs/CLBs | 858 |
| Number of Macro Cells | 3432 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 17mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |