EPF10K10ATC100-3 OverviewFpga chips is supplied in the 100-TQFP package. This kind of FPGA is composed of LOADABLE PLD. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 66 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 576 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 3.3V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 3V~3.6V. It is a type of FPGA belonging to the FLEX-10KA® seies. The operating temperature should be kept at 0°C~70°C TA when operating. There are 66 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 100 terminations. The RAM bits that this device offer is 6144. Its base part number EPF10K10 can be used to find related parts. This FPGA is built as an array of 72 LABs/CLBs. Fpga electronics operates from a 2.5/3.33.3V power supply. Its basic building block contains 31000 gates. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 80MHz . Fpga semiconductor incorporates 576 logic cells used for the building block. There are 4 dedicated inputs used to detect the status of input signals.
EPF10K10ATC100-3 Features66 I/Os
Up to 6144 RAM bits
EPF10K10ATC100-3 ApplicationsThere are a lot of Intel
EPF10K10ATC100-3 FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | FLEX-10KA® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | EPF10K10 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Number of Outputs | 66 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 66 |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Propagation Delay | 0.8 ns |
| Number of Inputs | 66 |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 576 |
| Total RAM Bits | 6144 |
| Number of Gates | 31000 |
| Number of LABs/CLBs | 72 |
| Output Function | REGISTERED |
| Number of Logic Cells | 576 |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.27mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |