GTLP16612MTD OverviewA copy of it is embedded in the package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width). In other words, it is packaged in a manner similar to Tube. In order to achieve the high level of flexibility that it possesses, 18-Bit circuits are used. A Universal Bus Transceiver is the logic type of the electrical device that we are discussing. There is an electronic part that is mounted in a Surface Mount-shaped arrangement. The operating temperature should be higher than -40°C~85°C in order for the machine to function properly. Due to its high and low output current options, 32mA 32mA's maximum level of flexibility is achieved when it comes to designing its features. An FPGA of this type belongs to the series 74GTLP and belongs to the category of FPGAs. The supply voltage for the machine is 3.15V~3.45V and it operates on that voltage. It can be said that there is a technique of terminating transmission lines that uses a device that matches the characteristics of the line impedance, called 56 terminations. Keeping the supply voltage above 3.3V is necessary for normal operation of the device. There is a 56 pin count that is included in this device. With 18 Bits, you can design electronic parts in a very flexible way. An example of this is through the use of 2 terminations, where a particular device is used to end a transmission line with an impedance matching device, fitted with its characteristic impedance. There is a maximum voltage supply (Vsup) reached when 3.45V is reached. A higher supply voltage (Vsup) should be used than the lower supply voltage (3.15V). TRANSLATES BETWEEN GTL SIGNAL LEVELS AND LVTTL OR 5V TTL SIGNAL LEVELS is one of the characteristics of this type of system as well.
GTLP16612MTD Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74GTLP series
56 pin count
GTLP16612MTD ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
GTLP16612MTD Universal Bus Functions applications.
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
Refrigerator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74GTLP |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Additional Feature | TRANSLATES BETWEEN GTL SIGNAL LEVELS AND LVTTL OR 5V TTL SIGNAL LEVELS |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Output Characteristics | OPEN-DRAIN/3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 32mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Propagation Delay (tpd) | 8.7 ns |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |