SN74ALVCH162334DLR Overview48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) contains this file. Tape & Reel (TR) is how it's packaged. Flexible 16-Bit circuits are used to achieve its superior performance. A Universal Bus Driver logic type is used in this electrical device. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. Over -40°C~85°C, the operating temperature should be higher. High/Low output currents allow 12mA 12mA to have a maximum design flexibility. As part of the 74ALVCH series, it is a type of FPGA. Powered by 1.65V~3.6V, it operates on a voltage of V. The 74ALVCH162334 family is comprised of it. The 48 termination is a practice in which a transmission line is terminated with an impedance matching device at the end of the line in order to match the characteristic impedance of the line. Normal operation requires an output voltage above 1.8V. 48 pins are present in the device. It is designed with 16 Bits. It is possible to terminate a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance, known as 2 terminations. The electronic part is mounted in Surface Mount-direction. It has 48 pins. In the family of ALVC/VCX/A devices, this electronic device belongs. There should be a greater supply voltage (Vsup) than 1.65V. Because of its reliable performance, this device is an excellent choice for TAPE AND REEL.
SN74ALVCH162334DLR Features 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCH series
74ALVCH162334 family
48 pin count
48 pins
SN74ALVCH162334DLR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVCH162334DLR Universal Bus Functions applications.
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVCH |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ALVCH162334 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Number of Circuits | 16-Bit |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Max I(ol) | 0.012 A |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Number of Output Lines | 3 |
| Length | 15.875mm |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |