GTLP16T1655MTD OverviewThe package 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tube would package it. In order to achieve this superior flexibility, 16-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 24mA 24mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74GTLP series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 3V~3.6V, it is able to operate. As it belongs to the 74GTLP16T1655 family, it should be taken into consideration. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. A 64-pin is used in this design. 1 elements are included in it. We are seeing an increase in the number of channels, which is good/bad: 16. An electrical part such as this one operates from a voltage of 3.3V as its supply voltage.
GTLP16T1655MTD Features 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74GTLP series
74GTLP16T1655 family
64 pins
1 elements
GTLP16T1655MTD ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
GTLP16T1655MTD Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74GTLP |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | 74GTLP16T1655 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 16-Bit |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Turn On Delay Time | 5.8 ns |
| Logic Function | Transceiver |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| RoHS Status | RoHS Compliant |