GTLP18T612MEA OverviewEmbedded in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, it is used by many applications. It is packaged in a way that resembles Tube. A 18-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. Logic type Universal Bus Transceiver is used on this electrical device. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. Operating temperatures should be higher than -40°C~85°C. As 24mA 24mA offers a high/low output current, it is versatile in terms of design. This is a type of FPGA from the 74GTLP series. Using 3.15V~3.45V as a supply voltage, it operates. 74GTLP18T612 family is represented by it. In this case, the electronic part will be mounted in the Surface Mount-direction. A 56-pin is used for its design. The element has a total of 1 elements. There is a strong growth in the number of channels: 18. The electrical part in question operates with a voltage of 3.3V as a supply voltage.
GTLP18T612MEA Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74GTLP series
74GTLP18T612 family
56 pins
1 elements
GTLP18T612MEA ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
GTLP18T612MEA Universal Bus Functions applications.
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74GTLP |
| Published | 2002 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Base Part Number | 74GTLP18T612 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Turn On Delay Time | 6.5 ns |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |