HCF40109BEY OverviewThe 16-DIP (0.300, 7.62mm) package contains it.The package is in the form of Tube.Level translators uses Tri-State, Inverted as the output.This electrical device has a translator type of Voltage Level.The electronic part is mounted using the Through Hole method.This electrical device has a Channel type of Unidirectional.-55°C~125°C TA is the operating temperature.Ending a transmission line involves 16 terminations.The base part number HCF40109 can be used to find its related parts.A supply voltage of 5V powers it.The device has a pin count of 16.This device belongs to the 4000B series.There are 16 pins on it.The maximum supply voltage is 20V.The minimal supply voltage is 3V.In the VCCA, the supply rail is set to 3V~20V.In the VCCB, the supply rail is set to 3V~20V.The way of mounting this electronic part is Through Hole.There are no channels.Level translators consumes 20μA of quiescent current wLevel translatorshout being affected by external factors.
HCF40109BEY Features16-DIP (0.300, 7.62mm) package
16 pin count
4000B series
16 pins
HCF40109BEY ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
HCF40109BEY voltage translators & level shifters applications.
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 4000B |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | HCF40109 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Inverted |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation | 200mW |
| Propagation Delay | 290 ns |
| Quiescent Current | 20μA |
| Turn On Delay Time | 1.6 μs |
| Logic Function | Level Shifter |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| High Level Output Current | -2.4mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 2.4mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 3V~20V |
| Voltage - VCCB | 3V~20V |
| Channels per Circuit | 1 |
| Width | 7.62mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |