SN65CML100DGKG4 OverviewIn the package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), it can be found.A Tube package is used to package it.In its configuration, Differential is used as the output.There is Mixed Signal translator type for this electrical device.A Surface Mount mounting method has been used for this electronic part.A Unidirectional channel type is associated with this electrical device.In the operating environment, the temperature is -40°C~85°C TA.Transmission lines can be terminated using 8 terminations to end them.A base part number 65CML100 indicates the related parts.The supply voltage of this device is 3.3V, and it is powered by it.A total of 8 pins are included.The device is a member of the 65CML series.8 pins are used in its design.Supports a voltage of 3.6V as its maximum supply voltage.The minimal voltage for operation is 3V.Channel count is 1.Featuring a 400μA output current, its design flexibility is maximized.High efficiency requires a supply voltage of 3.3V.
SN65CML100DGKG4 Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
65CML series
8 pins
SN65CML100DGKG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65CML100DGKG4 voltage translators & level shifters applications.
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 18.99418mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 65CML |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 65CML100 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Output Current | 400μA |
| Propagation Delay | 800 ps |
| Turn On Delay Time | 800 ps |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 1.5Gbps |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Channel Type | Unidirectional |
| Interface Standard | EIA-644; TIA-644 |
| Output Signal | CML |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | CML, LVDS, LVPECL |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |