HCPL-7800-000E OverviewOp amp is packaged in 8-DIP (0.300, 7.62mm) case. Op amps are Isolation types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tube case. The number of terminations approaches 8. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 300μV voltage. Through Hole is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~85°C. Operational amplifier can operate supply current at 10.9mA. There are 1 circuits on op amps. Instrumentation amplifier has 1 channels on it. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 5V voltage.
HCPL-7800-000E Featuressupply voltage of 5V
HCPL-7800-000E ApplicationsThere are a lot of Broadcom Limited
HCPL-7800-000E Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | HCPL-7800 |
| Approval Agency | UL |
| Output Voltage | 3.8V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 10.9mA |
| Nominal Supply Current | 16mA |
| Propagation Delay | 5 μs |
| Amplifier Type | Isolation |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Current - Input Bias | 500nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~5.5V |
| Output Current per Channel | 16mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 300μV |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Rise Time | 4.3μs |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 7V |
| -3db Bandwidth | 100MHz |
| Input Current | 10.86mA |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Height Seated (Max) | 4.7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |