HCPL-7840-500E OverviewPackaged in a 8-SMD, Gull Wing case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the Isolation type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 5V battery. A total of 8 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 300μV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~85°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 10.86mA, this op amp ic can operate. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 1 channels. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Differential signals. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5V. It is necessary to keep in mind that this instrumentation amplifier is able to conduct a minimum voltage gain of 7.6.
HCPL-7840-500E Featuressupply voltage of 5V
Output Type: Differential
HCPL-7840-500E ApplicationsThere are a lot of Broadcom Limited
HCPL-7840-500E Instrumentational OP Amps applications.
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | HCPL-7840 |
| Output Voltage | 3.8V |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 10.86mA |
| Amplifier Type | Isolation |
| Current - Input Bias | 500nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~5.5V |
| Output Current per Channel | 15.5mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 300μV |
| Bandwidth | 100 kHz |
| -3db Bandwidth | 100MHz |
| Input Current | 15.5mA |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Voltage Gain-Min | 7.6 |
| Voltage Gain-Max | 8.4 |
| Height Seated (Max) | 4.455mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |