MC3403DR2G OverviewIn order to protect the op amps, a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Cut Tape (CT) cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 14. It consists of a total of 14 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 15V battery. It has 14 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 10mV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than 0°C~70°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 2.8mA and 10 . Maintain 106.02dB as the voltage gain. As a whole, there are 4 elements that make up this buffer amplifier. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V. As a result of this, the buffer amplifier is packed in TAPE AND REEL.
MC3403DR2G Features14 Pins
supply voltage of 15V
106.02dB voltage gain
MC3403DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC3403DR2G Instrumentational OP Amps applications.
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 14 |
| Published | 2006 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC3403 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Number of Elements | 4 |
| Power Supplies | +-1.5/+-18/3/36V |
| Operating Supply Current | 2.8mA |
| Nominal Supply Current | 2.8mA |
| Output Current | 20mA |
| Slew Rate | 0.6V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Current - Input Bias | 200nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~36V ±1.5V~18V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10mV |
| Bandwidth | 1MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 1000 kHz |
| Voltage Gain | 106.02dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.8μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 38.24dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.5μA |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| Width | 3.9878mm |
| Length | 8.7376mm |
| Height | 1.4986mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |